KüçükÇiftlik Park

KüçükÇiftlik Park is one of the largest and most popular concert venues in the whole of Turkey and particularly in Istanbul.

Since its construction, this area has seen many world celebrities, there are also popular to hold various corporate events, because the area is very large, also in the Park walk at weddings, there are exhibitions, conferences and even fashion shows.

This place is a major cultural and entertainment Park in the open air, which is ready to accept a huge number of people in the same area simultaneously, with virtually no damage to its territory.

Technically, the stage and sound are equipped with the latest progressive measures, in the evening hours there is included a mind-blowing light support, which is visible almost anywhere in the city.

Once this place was the casino, then the circus and Playground to display the creativity of local artists words, song and dance, and today it is a Park which is an entertainment destination in Istanbul.
Address: Harbiye Mah. Kadırgalar Cad. No:5 Maçka, İstanbul
41.043109614758/28.993263244629
TripAdvisor Traveler Rating
4 Reviews
TripAdvisor Traveler Reviews
İdeal konser alanı
Yalçın T , Denizli, Turkey, 2014-12-22
Öncelikle ulaşımı çok rahat yeri çok iyi etkinlik alanı oldukça geniş fakat giriş yerlerinin azlığı sebebiyle girişler çok sıkıntılı olabiliyor.Genel olarak konser performansları için en ideal... read full review
Рок это класс!
Aiziatov , Novy Urengoy, Russia, 2014-09-30
Посетили с сыном фестиваль рок музыки в Стамбуле. Мероприятие началось в три часа дня, было жарко, солнечно и малолюдно. При входе гол пять воды секьюрити не разрешили пронести , пришлось выпить... read full review
Ses düzeni harika
hulyaoskay , Afyon, Turkey, 2014-06-26
TORİ AMOS konseri izlemeye gittim. Çok nezih tertemiz gayet düzenli bu mekanda stüdyo kayıtlarına taş çıkartan bir sesle karşılaştım. Masal gibiydi...İlk fırsatta yeni bir ses için yine gelirim... read full review
© TripAdvisor 2015 Write a Review Read all reviews
All reviews
 • Hiphoplife.com.tr, 10-03-2014

  9 Mart 2014 günü harika bir konserle, Türkçe Rap'in en önemli isimleri Dikkat Dikkat! #OrganizeOluyoruz! Hiphop Festivali'nde izleyicilere keyifli anlar yaşattı!

 • 'Hakan, 30-10-2013

  Eski Hollywood filmlerinde olduğu gibi klasik arabaların içinde olmasa da, ister minderlere yayılarak ister şezlonglara uzanarak sevdiğiniz sanatçıların performanslarını izleyebileceğiniz yegane yer.

 • Hilal, 04-09-2013

  konser alanı olarak çok iyi ulaşım acısından merkezi ve her taraftan sahne çok net ;)

 • Capa Mag, 29-06-2013

  50’lere ve 60’lara olan hayranlığını müziğine yansıtan Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Lana Del Rey ile 20 Eylül'de KüçükÇiftlik'te “Blue Jeans”inizi giyip “Summer Time Sadness”i yaşamaya hazır olun

 • İlknur, 05-05-2013

  Ozan doguluda kendini dj sansin millet bu adamla yilbasina girsin biz ozan dogulu ozan colakoglu surunelim

Only authorized users can leave review