Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi - one of the oldest and most renowned municipal theatres in Istanbul.

Located in Istanbul's Besiktas district, near the metro station Osmanbey and the Palace of the Turkish sultans Dolmabahce.

The theatre accommodates 598 spectators, the hall in which action happen quite large and spacious, each guest can mastitis in a comfortable, lined in red velvet chair.

The theatre is divided into two main sections: the young theatre and children's theatre, the repertoire is very diverse, for children performances based on fairy tales and children's stories, young theatre is on stage a variety of performances, typical of a new era of theatre arts - conceptual formulation, interpretation and variation of the classical genre in contemporary vision.

The ticket price varies, depending on the time of the play, its expectation and seat. Tickets for children's performances are a little cheaper. To purchase them and get acquainted with the Billboard on the site of the theatre.

Also theatre hall can be rented for a variety of conferences and congresses.
Address: Harbiye Mh Gümüş Cd No:3 Şişli, İstanbul
41.046459558323/28.989078998566
All reviews
 • Çok Gezen Genç, 30-05-2014

  İstanbul Şehir Tiyatrolarının en eski ve en önemli sahnelerinin başında gelen ve tiyatro izlemenin en güzel olduğu sahnelerden birisi. Ulaşım çok rahat; Harbiye'de hemen Askeri Müze'nin arkasında...

 • SerVilla, 07-11-2013

  ÖyIe bir seveceksin ki, yüreğinden kimse ayıramayacak. Ve öyIe birini seveceksin ki, seni gözIeriyIe biIe aIdatmayacak.

 • Küçük Kara Balık, 02-10-2013

  Canımızın kenarı bi tanecik sahnemiz... Herşeye rağmen!

 • Yigit, 03-05-2013

  Gordugum en iyi tiyatro sahnelerinden biri. Sahne buyuk, koltuk aralari genis ve lokasyon olarak da tiyatro oncesinde ve sonrasinda keyifli zaman gecirebileceginiz bir yer :)

 • Gamze, 23-03-2013

  Salonun en arkasında olsanız bile görüş kaliteniz etkilenmiyor. Eğer en arka sıralara kaldıysanız,hiç tereddüt etmeden bilet alabilirsiniz. Iyi seyirler ...

Only authorized users can leave review